
Bankové a nebankové pôžičky sa pred dávnym časom zabývali na finančnom trhu a pre záujemcov o úver znamenajú jasnú voľbu. Títo poskytovatelia pôžičiek ale majú nového konkurenta, a to internetové aukčné portály s P2P pôžičkami.
Jedná sa o priame požičiavanie peňazí medzi dlžníkmi a veriteľmi, ktoré sa pomaly dostáva do povedomia ľudí a získava si na obľube. Ako P2P (peer-to-peer) pôžičky fungujú a čo od nich očakávať?
P2P pôžičky môžu byť zaujímavým riešením pre ľudí, ktorí neuspeli so žiadosťou o úver vo finančných inštitúciách alebo ktorí chcú individuálne podmienky. Internetové aukcie pôžičiek lákajú záujemcov na dostupné úvery s výhodným úrokom a investorov na väčšie zhodnotenie finančných prostriedkov, než ktorých by dosiahli na termínovanom vklade alebo sporiacom účte.
Záujemcovia o pôžičku sa najprv zaregistrujú na aukčnom serveri, vyplní požadované údaje a zadajú dopyt po pôžičke s jej výškou a dobou splatnosti. Ďalej uvedú, prečo si chcú požičať a počkajú na ponuky od veriteľov. Tí môžu potenciálnemu dlžníkovi ponúknuť celý požadovaný obnos alebo jeho časť za konkrétny úrok. Konečné slovo je na záujemcovi, či pôžičku prijme alebo odmietne, prípadne či využije jej časť.
P2P pôžičky využívajú záujemcovia najčastejšie na refinancovanie a konsolidáciu. Priemerná úroková sadzba sa pohybuje od 15% p. a. so stúpajúcim rizikom sa zvyšuje. Výška pôžičky a úrok sa odvíja od toho, či žiadatelia figurujú v registroch dlžníkov alebo majú pravidelný príjem, trvalé zamestnanie či nehnuteľnosť k zástave.
Žiadatelia o úver sa zaväzujú platiť mesačné splátky a v prípade, že jednu neuhradí ani do 30 dní, začína vymáhanie pohľadávky. Ak dlžník nepodpíše exekútorský zápis s novým splátkovým kalendárom, nasleduje exekúcia.
Prevádzkovateľom servera aukčných pôžičiek plynú provízie z každej poskytnutej pôžičky v minimálnej výške 3% z úverovej sumy a z výnosu investora v minimálnej výške 0,5% z investovanej čiastky a 15% z úrokového výnosu.
Stáva sa Vám, že ku koncu mesiaca zistíte, že nevyjdete s peniazmi. Naučte sa hospodáriť s peniazmi a neobávajte sa pred výplatou otvoriť peňaženku alebo nahliadnuť na bankový účet. Poradíme Vám, ako na to!
Tiež sa vždy pousmejete nad odporúčaním, aby ste si odkladali 20 až 40% zo svojho príjmu na neočakávanej výdavky a vytvárali si finančnú rezervu? Kde nájsť peniaze navyše? Poradíme Vám, ako na to!
Ako sa natrvalo zbaviť svojich dlhov a konečne sa oslobodiť od hrozieb exekúcie? Nie vždy je to ale jednoduché, prinášame Vám na to odpovede.
Na finančnom trhu pôsobíme už od roku 2007 a prinášame Vám informácie o finančných produktov. P>
Kontakt© 2025 ALL Rights Reserved