Na čo si dávať pozor u pôžičiek?

Foto pan

Pôžičky môžu pomôcť aj ublížiť

V televíznych reportážach často počúvame, ako dôverčiví ľudia uzavreli nevýhodnú úverovú zmluvu s podvodnými firmami alebo súkromnými osobami.

Zvlášť u neznámych poskytovateľov pôžičiek je potrebná maximálna obozretnosť a dostatočná informovanosť o podmienkach zmluvy. Na čo všetko si dať u pôžičiek pozor?

Preštudujte si celú zmluvu

Kvôli vidine rýchlo získaných peňazí môžete bez rozmyslu podpísať zmluvu o pôžičke, ktorú ste si poriadne neprečítali. Požadujte dostatok času na jej preštudovanie a nejasné ustanovenia si nechajte vysvetliť na pobočke alebo právnikom. Nevynechajte ani odseky písané drobným písmom na konci zmluvy a obchodné podmienky.

Preverte si poskytovateľa

Pôžička je často záväzkom na niekoľko rokov, preto si pred podpisom zmluvy overte, že konáte so solídnou a dôveryhodnou spoločnosťou. Dostatok informácií, recenzií a diskusií nájdete na internete, prípadne sa spýtajte na skúsenosti svojich známych.

Zamerajte sa na neviditeľné poplatky

Nízky úrok ešte neznamená, že je pôžička skutočne výhodná. Naviac Vám nepovie nič o tom, koľko naozaj preplatíte. Pozornosť venujte RPMN, ktorá obsahuje okrem úroku aj všetky poplatky a náklady spojené s pôžičkou. Táto hodnota musí byť v zmluve zo zákona uvedená.

Zistite si sankcie

Nikdy neviete, kedy sa dostane do platobnej neschopnosti, a budú Vám naskakovať sankcie za oneskorené splátky. Overte si preto ich výšku a kedy Vám je poskytovateľ smie naúčtovať. Mnohé podvodné spoločnosti práve zarábajú na vysokých sankciách, ktoré Vás nakoniec môžu priviesť až k exekúcii.

Nikdy neprevádzajte vlastnícke práva k nehnuteľnosti

Nesolídný poskytovatelia pôžičiek používajú zaisťovacie prevody nehnuteľností, čo znamená, že v rámci úveru prevedú Vašu nehnuteľnosť na seba. Naraziť na túto praktiku môžete pod pojmom "spätný lízing nehnuteľnosti". To je veľmi rizikové v situácii, keď nemáte peniaze na splatenie úveru, pretože spoločnosť Vás môže vysťahovať a strácate právo na spätné odkúpenie

Nejnovější články


Ako hospodáriť s peniazmi

Ako hospodáriť s peniazmi?

Stáva sa Vám, že ku koncu mesiaca zistíte, že nevyjdete s peniazmi. Naučte sa hospodáriť s peniazmi a neobávajte sa pred výplatou otvoriť peňaženku alebo nahliadnuť na bankový účet. Poradíme Vám, ako na to!

Kde nájsť peniaze

Kde nájsť peniaze navyše?

Tiež sa vždy pousmejete nad odporúčaním, aby ste si odkladali 20 až 40% zo svojho príjmu na neočakávanej výdavky a vytvárali si finančnú rezervu? Kde nájsť peniaze navyše? Poradíme Vám, ako na to!

Ako sa zbaviť dlhov

Ako sa zbaviť dlhov?

Ako sa natrvalo zbaviť svojich dlhov a konečne sa oslobodiť od hrozieb exekúcie? Nie vždy je to ale jednoduché, prinášame Vám na to odpovede.