Ako si povedať o vyšší plat?

Foto kolektiv

Požadujte vyšší plat

Cítite sa v práci finančne nedoceneny? Pracujete pre spoločnosť už niekoľko rokov, ale plat máte stále rovnaký? Povedzte si o vyšší plat a naozaj ho dostaňte.

Chce to síce trochu odvahy a prípravy, ale nakoniec sa môžete radovať zo zaujímavej čiastky na výplatnej páske. Práve teraz Vám prezradíme, ako na to!

Kedy požiadať o vyšší plat?

Žiadosť o zvýšenie platu si dobre naplánujte. Urobte tak vo chvíli, keď odvádzate prácu nad rámec svojich povinností a podávate svoj najlepší výkon. Najmä ak Vám pribudli ďalšie úlohy, zaslúžite si viac peňazí. Pripravte si argumenty na to, že sa Vás nadriadený opýta, koľko chcete pridať a prečo.

Správne načasovanie

Využite vhodnú príležitosť na vyjednávanie o výške vášho platu. Takým správnym okamihom môžu byť pravidelné porady, dobrý rozmar nadriadeného alebo tiež obdobie, v ktorom sa pripravujú finančné rozpočty na budúci rok. Naopak o plate nejednajte v čase, keď spoločnosť prechádza krízou, alebo je práve obdobie s hektickou prevádzkou.

Osobné stretnutie

Než pôjdete za zamestnávateľom, pošlite mu email a naznačte v ňom, o čo sa Vám jedná. Nebuďte však príliš konkrétny, aby Vás po emailu hneď neodmietol. Na stretnutí buďte priami a povedzte si o pridanie a z akého dôvodu si peniaze navyše zaslúžite. Pozor, nech nepožadujete príliš vysokú čiastku - zvyčajne sa žiada o zvýšenie o 5 až 20%.

Náhradné riešenie

Počítajte tiež s tým, že šéf Vašu žiadosť zamietne. Zachovajte pokojnú hlavu a spýtajte sa, prečo Vám nepridá a za akých podmienok by Vám plat navýšil, poprípade kedy môžete prísť so svojím návrhom znova. Ak stále zvýšenie platu neprichádza, skúste sa so zamestnávateľom dohodnúť aspoň na prácu z domova jedného dňa v týždni, náhradným voľnu, dňoch dovolenky navyše alebo iným zamestnaneckým bonusom

Nejnovější články


Ako hospodáriť s peniazmi

Ako hospodáriť s peniazmi?

Stáva sa Vám, že ku koncu mesiaca zistíte, že nevyjdete s peniazmi. Naučte sa hospodáriť s peniazmi a neobávajte sa pred výplatou otvoriť peňaženku alebo nahliadnuť na bankový účet. Poradíme Vám, ako na to!

Kde nájsť peniaze

Kde nájsť peniaze navyše?

Tiež sa vždy pousmejete nad odporúčaním, aby ste si odkladali 20 až 40% zo svojho príjmu na neočakávanej výdavky a vytvárali si finančnú rezervu? Kde nájsť peniaze navyše? Poradíme Vám, ako na to!

Ako sa zbaviť dlhov

Ako sa zbaviť dlhov?

Ako sa natrvalo zbaviť svojich dlhov a konečne sa oslobodiť od hrozieb exekúcie? Nie vždy je to ale jednoduché, prinášame Vám na to odpovede.